Lightroom tipy a triky | LR-Tips.cz

10 tipů, jak zrychlit Adobe Lightroom

Libor Matějka

Věnuji se fotografování už více jak 5 let. Mnohem déle než fotografování se věnuji programování webových stránek a online marketingu, kterému poslední dobou dávám stále více přednost před focením. I tak si rád zafotím kvalitní softbalový zápas, pěkný portrét, nebo svoji bíglici Bublu :-) Moje portfolio najdete na www.libor-matejka.cz


LATEST POSTS

Jak zobrazit RAW i JPEG u stejné fotografie? 28th March, 2019

Jak se odhlásit z více zařízení Adobe Lightoom? 28th December, 2018

Větší tip (10 - 20 min)

10 tipů, jak zrychlit Adobe Lightroom

Posted on .

Stává se vám při práci v programu Adobe Lightroom, že se váš počítač „zadrhává“? Úprava vaší fotky není tak plynulá, jak by mohla být? Vyzkoušejte 10 tipů a triků ke zrychlení programu Adobe Lightroom.

1) Optimalizujte Katalog

Nejrychlejší a nejsnadnější, co pro zrychlení vaši práce s Lightroomem můžete udělat, je optimalizovat stávající katalog, který používáte.

Optimalizace katalogu se provádí následovně:

  • V horní nabídce vyberte záložku File (Soubor) a v roletce vyberte možnost Optimize Catalog (Optimalizovat katalog)
  • Vyskočí na vás box s textem o tom, kdy jste naposledy optimalizovali katalog a nabídne vám dokončení celé optimalizace.
  • Potvrďte optimalizaci a chvíli vyčkejte. Doba optimalizace bude záviset na velikosti vaší fotografické databáze.

Tip: Uložte si katalog na SSD disk, aby program mohl pracovat s katalogem rychleji.

2) Pozavírejte všechny programy

Jednoduchý, ale poměrně účinný tip ke zrychlení práce. Pokud upravujete fotky, vypněte všechny nepotřebné procesy na pozadí, které nutně nepotřebujete při úpravě vašich fotografií.

3) Aktuální verze

Používejte pokud možno vždy aktuální verzi Adobe Lightroom. V aktuální verzi je program vždy co nejlépe optimalizovaný a připravený tak pro lepší a rychlejší pracovní postupy.

4) Restartujte počítač

Pokud chcete ze svého počítače dostat maximum, upravujte fotky hned po naběhnutí celého systému, kdy operační systém není zatížen ostatními procesy.

5) Defragmentujte disk

Rada, která se všeobecně doporučuje pro zrychlení celého počítače, pomůže i v našem případě, kdy chceme zrychlit práci s Adobe Lightroom. Defragmentace mění uspořádání fragmentovaných dat, aby disky mohly pracovat efektivněji.

V praxi to vypadá následovně: Pokud pracujete s nějakým typem souboru, tak jeho změny se už nemusí uložit na tom samém místě svazku (pevný disk, paměťové zařízení) jako jeho původní soubor. Při otevírání souboru tak musí počítač vyhledávat na více místech.

6) Minimální doporučené HW podmínky

Podívejte se, jestli váš pracovní stroj splňuje doporučené (alespoň minimální) hardwarové podmínky. Mohou se pro každou verzi programu Adobe Lightroom lišit.

  • Alespoň 4 GB operační paměti (ideálně však více, pokud pracujete ještě s externím grafickým programem)
  • Rychlý pevný disk (ideálně aby měl 7200 otáček za minutu)
  • Nejlépe 64bitový více jádrový procesor
  • Dostatek volného místa na disku – alespoň 1 GB volného místa – ale to je opravdové minimum

7) Generujte menší náhledy

Generování náhledů každého souboru trvá nějaký čas. Proto si nastavte náhledy co nejmenší. Tím pomůžete zvýšit rychlost a také ušetříte nějaké to místo na disku.

previews

8) Zvyšte velikost cache

Lightroom pokaždé, když upravujete fotku (tedy v Developer módu), generuje náhled. Celý proces se může urychlit, pokud jsou data o souboru uloženy v Camera Raw Cache. Lightroom defaultně má nastavenou hodnotu na 1 GB, můžete ji ovšem zvýšit.
Na oficiálních stránkách uvádí možnost navýšení až na 20 GB, takže pokud máte dostatek volného místa na disku (ideálně SSD disku), můžete vyzkoušet nastavit o dost větší, než je defaultní hodnota.

lightroom-camera-cache

Camera Raw cache se nastavuje takto:

  • V horní liště klikněte na Edit (Úpravy) → Preferences (Vlastnosti)
  • V záložce vyberte File Handling, kde najdete možnost zvýšit Camera Raw Cache

9) Vypněte automatické ukládání XMP

Pokud nepotřebujete, aby se všechny změny, které na fotkách děláte, ukládaly separátně do XMP souborů, můžete toto nastavení vypnout.
Ukládání změn úprav do XMP souboru může být vhod, pokud byste chtěli soubor otevřít v jiném programu a chtěli mít zachované změny úprav. Osobně tuto možnost (zapisovat změny do xmp souborů) používám, pokud si tedy otevřu soubor např. v Adobe Photoshop, mám už změny načtené a nemusím je vytvářet od nuly.

xmp-turn-off

10) Kupte si nové PC

A pokud vám nic z výše uvedených tipů nepomohlo, tak vám pravděpodobně nezbude nic jiného, než opravdu navštívit specializovaný obchod a pořídit si lepší hardwarové vybavení.

Pokud byste se přeci jen rozhodli pro nákup nějakého toho železa, doporučuji zainvestovat do rychlé operační paměti, která je pro Lightroom nezbytná. Chybu ovšem neuděláte, pokud si pořídíte rychlý pevný disk. Naopak investice do procesoru nebo grafické karty bych nechal až jako poslední. Pro zrychlení práce s fotkami už na úrovni přetažení, bych použil rychlou čtečku karet. Rozdíl oproti stahování přímo z fotoaparátu je markantní.

Pokud máte vlastní „urychlováky“, podělte se o ně v diskusi.

Libor Matějka

Libor Matějka

http://www.libor-matejka.cz

Věnuji se fotografování už více jak 5 let. Mnohem déle než fotografování se věnuji programování webových stránek a online marketingu, kterému poslední dobou dávám stále více přednost před focením. I tak si rád zafotím kvalitní softbalový zápas, pěkný portrét, nebo svoji bíglici Bublu :-) Moje portfolio najdete na www.libor-matejka.cz

Nejsou žádné komentáře.
Zobrazit komentáře (0) ...
Navigace